Kivi Yetiştiriciliği

Kivinin Faydaları
Mayıs 8, 2014
Gümüş Tarım
Nisan 5, 2021
 

Kivi Yetiştiriciliği

Kivi yetiştiriciliği ülkemizde Marmara Bölgesinde yapılmaktadır. Marmara Bölgesinde soğuk hava depolarının yer alması ve tüketim merkezlerinin bulunması bu bölgede üretimi artırmıştır. Akdeniz ve Ege bölgelerinde de kivi üretimi yapılmaktadır. Bu yörelerde deniz seviyesinden 200 – 500 metre yüksekliklerde nemli vadilerde kivi yetiştirmek mümkündür. Sarılıcı- tırmanıcı bitki olarak bilinen kivinin yetiştirilme süreci özen ve dikkat gerektirse de zorlu bir süreç değildir..

Kivi, 1930 yıllara kadar sadece Çin ve diğer yakın bölgelerde yetiştirilen bir bitkiydi. Ancak 1970’li yıllardan sonra Avusturalya, Şili, Kaliforniya, Japonya, Güney Afrika ve Akdeniz ülkelerinde de yetiştirilmeye başlanmıştı. Zamanla kiviye olan talebin artması ile üretim alanları daha da genişlemiştir. Özellikle İtalya’da 1990 yılından itibaren yıllık üretimi 200.000 tona ulaşmıştır. Ülkemizde ise kivi yetiştiriciliği Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesinde yapılmaktadır.

Asmalı bir bitki olması nedeniyle kivi süzek, derin ve hafif toprak ister. Bu nedenle killi, taban suyu yüksek ve ağır topraklar kivi yetiştiriciliği için ideal değildir. Buna ek olarak asitli topraklar da kivinin yetiştirilme ortamıdır. Toprak yapısının 5.5 – 7 pH’a sahip olması gerekir. Organik açıdan zengin topraklar idea bir ortamdır.

Kivi yetiştirmek için iklim koşulları oldukça önemli paya sahiptir. Bu bağlamda sert rüzgarların olduğu bölgelerde yetişmezler. Aynı zamanda soğuğa karşı dayanıklı olsalar da yüksek sıcaklıklarda zarar görürler. İklim ve toprak faktörlerine bağlı olarak 4×3, 5×2, 4×5 gibi aralıklarla ekim yapılması, kivi yetiştiriciliği sırasında dikkat edilmesi gereken husustur. Sulama, budama, gübreleme, soğuktan koruma gibi süreçler ise kivi yetiştiriciliğinde özen ve dikkatle uygulanması gereken prosedürlerdir.

Bitki Özellikleri Kivi bitkisi 2. yaşını bitirdikten sonra meyve vermeye başlar. Ticari ömrü 20-25 yıldır. Kivi bitkisi Nisan ayında yapraklanır, mayıs ayının sonlarına doğru çiçek açmaya başlar. Hasadı Ekim ayının sonlarında yapılmaktadır. Bitki yaprakları iklim şartlarına bağlı olarak değişmekle birlikte Aralık ayında dökülmeye başlar.